20 JAZZ Od Nowa Festival ’2020
26-29.02.2020

26 lutego 2020, środa, godz. 20:00, Od Nowa

SHIFA (GB)

Rachel Musson – saksofony tenorowy i sopranowy
Pat Thomas – elektronika i fortepian
Mark Sanders – perkusja

Pod nazwą pochodzącą od arabskiego słowa „uzdrowienie”, ale mogącą też oznaczać szeroką, nieograniczoną przestrzeń, także muzyczną, kryje się niedawno powstałe trio złożone z muzyków współpracujących ze sobą od dziesięcioleci w różnych konstelacjach personalnych i generalnie postrzeganych jako integralna część środowiska brytyjskiej nowej muzyki improwizowanej (kojarzonej z instrumentalistami tak wybitnymi, jak saksofonista Evan Parker czy nieżyjący już gitarzysta Derek Bailey). Jej wielostylowość – spotykamy tu bowiem odwołania do muzyki folkowej, a nawet klasycznej – rezonuje chociażby w grze pełnego inwencji pianisty Pata Thomasa, któremu z wyczuciem towarzyszą saksofonistka Rachel Musson i perkusista Mark Sanders. Głównym żywiołem ich muzyki jest oczywiście zbiorowa improwizacja, w danym wypadku oznaczająca nie tyle graniczącą z chaosem swobodę, ile raczej podążanie własnymi ścieżkami do wspólnego celu muzycznej podróży.

THOMAS GALLIANO QUARTET (FR/ISR/DZA)

Thomas Galliano – perkusja
Simon Chivallon – fortepian
Yoni Zelnik – bass
Illyes Ferrera – saksofon altowy.

Artyści z Nowego Jorku nieraz już gościli na JONF – by wymienić tylko znakomite avant-jazz-rockowe duo Iconoclast albo Tomasza Stańkę, który na ostatnie występy pod tym szyldem przyjeżdżał już jako mieszkaniec największej metropolii jazzowej USA. Bo też Nowy Jork to miasto prawdziwie międzynarodowe – o czym świadczy także kariera francuskiego perkusisty Thomasa Galliano. Urodzony w Nicei i w wieku lat siedmiu przyjęty do konserwatorium, jako 27 -latek osiadł w “Wielkim Jabłku” i w ciągu minionych lat dziewięciu dał się tam poznać jako aktywny muzyk, występujący obok tak znanych jazzmanów, jak Rick Margitza, Devron Douglas czy JD Allen. Nagrał też udany album Walking Towards the Unknown w kwintecie z Joshem Evansem na trąbce i Victorem Gouldem na fortepianie. W Toruniu wystąpi na czele kwartetu w odmiennym, międzynarodowym składzie, co z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem dla miłośników jego talentu i dokonań.

27 lutego 2020, czwartek, godz. 20:00, Od Nowa

RAFAŁ GORZYCKI ENSEMBLE XIII (PL/JAP)

Michał Górczyński – klarnet, klarnet basowy
Jakub Królikowski – fortepian
Rafał Gorzycki – perkusja
Miho Iwata – taniec butoh

Bydgoski perkusista i kompozytor Rafał Gorzycki, z avant-jazz-rockowego kręgu klubu Mózg, wystąpił na JONF pięć lat temu, w duecie z angielskim gitarzystą Jonem Dobie. Obecnie zaprezentuje Ensemble XIII, trzecią odsłonę swego tryptyku triowego (poprzednie to „Playing” z Markiem Malinowskim i „Tuning” z Jakubem Ziołkiem) prezentującego różne oblicza muzyki kameralnej, w rozumieniu zdecydowanie bliższym tak zwanej swobodnej improwizacji niż muzyki klasycznej. Tym razem towarzyszyć mu będą pianista Jakub Królikowski i klarnecista Michał Górczyński, również będący kompozytorami muzyki współczesnej oraz instrumentalistami jazzowymi. Wspólnie – z gościnnym współudziałem japońskiej tancerki butoh Miho Iwaty – będą próbowali zbadać, czy istnieje granica między „kompozycją a żywiołem”.

 

DANIEL TOLEDO QUARTET (ECU/PL)

Daniel Toledo – kontrabas
Piotr Orzechowski „Pianohooligan” – fortepian
Kuba Więcek – saksofon altowy
Michał Miśkiewicz – perkusja.

Jest to swoista supergrupa jazzowa pod wodzą ekwadorskiego kontrabasisty Daniela Toledo. Zrodziła się z jego znajomości z Piotrem Orzechowskim (Pianohooliganem), zawartej na studiach w Berklee College of Music w Walencji. Obecnie jest on wykładowcą Uniwersytetu San Francisco w Quito, znanym z występów choćby w prestiżowym Kennedy Center w Washgington D. C. Orzechowski to autor udanych płyt z pogranicza jazzu i muzyki zwanej poważną (Experiment: Penderecki, 24 Preludes & Improvisations). Reszta składu to Michał Miśkiewicz, perkusista Marcin Wasilewski Trio, grywający z największymi współczesnymi jazzmanami, od Charlesa Lloyda po Johna Surmana, oraz najmłodszy w zespole saksofonista i kompozytor Kuba Więcek, wyróżniony zaszczytną Nagrodą Fryderyka za debiutancki album Another Raindrop.

28 lutego 2020, piątek, godz. 20:00, Od Nowa

SAINKHO NAMTCHYLAK SŁAWEK JANICKI (TUWA/PL)

Sainkho Namtchylak – śpiew
Sławek Janicki – kontrabas

Sławek Janicki to muzyk i animator kultury alternatywnej (jako szef słynnego bydgoskiego klubu Mózg), dawny członek „yassowych” zespołów Trytony czy Mazzoll & Arythmic Perfection, od dwudziestu lat aktywny na międzynarodowej scenie muzyki improwizowanej, a publiczności JONF znany z występu w ramach Mazzoll Bow Trio sprzed trzech lat. Natomiast Sainkho Namtchylak, zamieszkała w Wiedniu tuwińska wokalistka o skali głosu obejmującej siedem oktaw, to festiwalowa debiutantka. Dzięki niej po raz pierwszy w historii JONF zabrzmi charakterystyczny dla Tuwy, azjatyckiej republiki Federacji Rosyjskiej, śpiew gardłowy, wcześniej spopularyzowany przez słynną grupę Huun-Huur-Tu – potwierdzając, iż impreza ta potrafi czasem być bardzo daleka od jazzowej ortodoksji.

RGG TRIO feat. Verneri POHJOLA (PL/FIN)

Maciej Garbowski – kontrabas
Krzysztof Gradziuk – perkusja
Łukasz Ojdana – fortepian
Verneri Pohjola – trąbka

Spośród czołowych polskich zespołów jazzu nowoczesnego ostatniego dwudziestolecia powstałe w 2003 roku trio RGG – czyli Raminiak, dziesięć lat później zastąpiony przez Ojdanę, Garbowski i Gradziuk – jest bodaj jedynym, który do tej pory nie zawitał na JONF. Niniejsza, jubileuszowa edycja nadrabia tę zaległość – z niewątpliwym pożytkiem dla toruńskich jazzfanów, bo przecież wiadome trio to zespół prawdziwych muzycznych erudytów, o zainteresowaniach sięgających daleko poza jazz, ku literaturze, filozofii czy religii, z tym bardziej niewątpliwym pożytkiem dla ich propozycji artystycznych. Gościem zespołu będzie znakomity fiński trębacz Verneri Pohjola, znany publiczności toruńskiej ze wspólnego występu z grupą Adama Bałdycha w 2014 roku.

29 lutego 2020, sobota, godz. 20:00, Aula UMK

JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI QUARTET (PL)

Jan Ptaszyn Wróblewski – saksofon tenorowy
Wojtek Niedziela – fortepian
Marcin Jahr – perkusja
Andrzej Święs – kontrabas

3

Ptaszyn to niewątpliwie instytucja – nie tylko polskiego jazzu nowoczesnego w rozumieniu mainstreamowym, Polskiego Radia, oczywiście dzięki „Trzem kwadransom jazzu”, ale i JAZZ Od Nowa Festival, na którym zdążył już wystąpić czterokrotnie. Każdy jego kolejny występ będzie tu zresztą jednakowo niezbędny, bo przypominania o naprawdę godnych powojennych tradycjach rodzimego jazzu i jego mistrzach w rodzaju Trzaskowskiego, Komedy czy Kurylewicza nigdy dosyć. Z tego też względu wymiar niemal symboliczny zyskuje fakt, iż sekcję rytmiczną obecnego kwartetu Ptaszyna tworzą muzycy przynajmniej o pokolenie młodsi od lidera.

 

MICHAŁ URBANIAK ORGANATOR (PL/USA)

Michał Urbaniak – skrzypce, saksofon altowy, saksofon tenorowy
Wojtek Karolak – organy Hammonda
Michael Patches Stewart – trąbka
Frank Parker – perkusja

Oto kolejny artysta o walorze symbolicznym: Michał Urbaniak, jeden z najlepiej rozpoznawalnych w świecie polskich jazzmanów, a zarazem jeden z pionierów jazzu nowoczesnego w naszym kraju, mimo nieco młodszego wieku niż Kurylewicz, Komeda bądź Ptaszyn. Dla toruńskich jazzfanów dodatkowo wymowny może być fakt, że zdążył on już tyle samo razy, co ten ostatni, wziąć udział w JONF, a klubem i panującą w nim atmosferą jest nieodmiennie zauroczony. Jest on także symbolem międzynarodowego prestiżu naszego jazzu – o czym najlepiej świadczą składy międzynarodowe, z którymi tu występował. Nie inaczej będzie i tym razem – mimo że Michael Patches Stewart to Amerykanin dość dobrze już zadomowiony w Polsce. Dość wymowna wreszcie jest obecność w składzie grupy towarzyszącej Wojciecha Karolaka – kolejnego istotnego ogniwa między dawną a obecną chwałą rodzimego jazzu.

 

29 lutego 2020, sobota, godz. 23:15, Od Nowa

ADAM WENDT & Friends (PL)

Adam Wendt – saksofon tenorowy
Wojciech Niedziela – piano rhodes
Zbigniew Wrombel – kontrabas
Marcin Jahr – perkusja

Niniejszy zespół to istna supergrupa rodzimego jazzu. Lider jest muzykiem wybitnie wszechstronnym, znanym ze współpracy z jazzrockowym Walk Away (z którym, u boku Urszuli Dudziak, otwierał europejskie koncerty Milesa Davisa w 1990 roku), poniekąd rozrywkowym Big Bandem Wiesława Pieregorólki czy nawet z bluesową Tortillą. Pozostali muzycy, czyli regularnie grający z Ptaszynem Wojciech Niedziela i Marcin Jahr oraz Zbigniew Wrombel należą do czołówki polskich sidemanów jazzowych. Razem proponują „Rhythm and Jazz”, czyli zabarwiony funkowo mainstream. Na JONF nr 20 będą dodatkową atrakcją wieczoru finałowego.

 

Wystawa: „Tomasz Stańko w fotografii Andrzeja Tyszko 1982-2014”