Obecność jazzu w toruńskiej „Od Nowie” sięga początków istnienia, tego ponad 60. letniego już klubu. Jako Jazz Club był, po Krakowie i Warszawie trzecim miejscem w Polsce, gdzie regularnie odbywały się koncerty jazzowe. W latach 80. minionego wieku Jazz Club przestał istnieć, by ponownie odrodzić się w październiku 1994 roku. Od tego roku, w ciągu kolejnych lat odbyło się w cyklu Jazz Club Od Nowa ponad 600 koncertów największych sław polskich oraz zagranicznych jazzmanów. „Od Nowa” jest obecnie prawdopodobnie jedynym klubem studenckim w Polsce, w którym regularnie odbywają się koncerty jazzowe.

Zwieńczeniem jazzowej działalności klubu stał się JAZZ Od Nowa Festival, który narodził się w 2001 roku. Festiwal stworzony przez nas jeszcze w Studenckim Klubie Pracy Twórczej „Od Nowa”, od 2012 roku organizujemy już jako Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”.  Nasz festiwal bardzo szybko na stałe zagościł w kalendarzu najważniejszych imprez jazzowych w kraju, zyskując uznanie i stale poszerzające się grono fanów jazzu.

JAZZ Od Nowa Festival początkowo odbywał się w formule dwudniowej z udziałem czterech wykonawców każdego dnia. Z uwagi na rozbudowaną formę jazzowej wypowiedzi w latach 2002-2009 liczba wykonawców została zmniejszona do trzech dziennie. Począwszy od 2010 roku festiwal stał się już wydarzeniem trwającym cztery dni (w 2014 roku jedyny raz w swojej historii festiwal trwał nawet pięć dni).

Od 2013 roku festiwal odbywa się na dwóch scenach Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”: w nowej sali widowiskowej Klubu „Od Nowa” oraz w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Historię festiwalu tworzą artyści biorący w nim udział. Lista wybitnych jazzmanów, którzy wystąpili na estradzie „Od Nowy” jest imponująca. W kolejnych edycjach festiwalu zaprezentowały się jazzowe gwiazdy z USA i Europy między innymi: Terence Blanchard, Al Foster, Miroslav Vitous, Hiram Bullock, Victor Lewis, David Friesen, Ken Vandermark, Giovanni Mirabassi, Peter Brötzmann, Anders Jormin, Greg Osby, Ulf Wakenius, Marc Bernstein, Mark Soskin oraz czołowi polscy wykonawcy jazzu i muzyki improwizowanej Michał Urbaniak, Tomasz Stańko, Urszula Dudziak, Adam Makowicz, Jan Ptaszyn Wróblewski, Leszek Możdżer, Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Wojciech Karolak, Piotr Wojtasik, Jarek Śmietana, Krzesimir Dębski, Krzysztof Ścierański, Marek Stryszowski, Włodzimierz Nahorny, Henryk Miśkiewicz, Włodek Pawlik, Mikołaj Trzaska, Adam Pierończyk, Adam Bałdych, Tymon Tymański, Mazzoll, Marek Napiórkowski, Marcin Wasilewski, formacje Laboratorium, Walk Away, String Conection, Miłość, Pink Freud, Łoskot
i wiele innych.

Wśród najważniejszych imprez towarzyszących festiwalowi należy wymienić wystawy plakatów autorstwa światowej sławy artystów Rosława Szaybo i Stanisława Zagórskiego, czy fotografii Marka Karewicza i Andrzeja Tyszko.

Szczegółową historię JAZZ Od Nowa Festival można poznać śledząc programy z kolejnych lat festiwalu.